ההצלה

כולה שלהם

קדושת החיים כערך עליון מניעה את אנשי מד"א הפועלים במסירות, גם כשנדמה כי אפסו הסיכויים להצלת חיים. כמה מבצעי הצלה ראויים לציון ומעוררי גאווה

אילן קשת עם חובשי מד"א שהצילו את חייו

ניצל בפעם השלישית מאירוע לב

כשאדם מאבד סימני חיים בפעם הראשונה ומצליחים להשיבו לחיים, זה נס. כשזה קורה בפעם השלישית זה נס מיוחד. אילן קשת חזר יום אחד מבילוי עם חברים כשחש לפתע בכאבים בחזה ובקשיי נשימה. הכאב הזכיר לו את מה שחווה 15 שנים קודם לכן, כשעבר אירוע לבבי. הוא התקשר למוקד 101 של מד"א וביקש סיוע. בתוך כ-3 דקות, הגיעו למקום חובשי רפואת חירום במד"א, יששכר וייס, אהרון פישר ונתי ימין. הצוות ביצע בדיקה רפואית, זיהה שמדובר בהתקף לב, ובתוך שניות, אילן לקה בדום לב ומת מוות קליני. החובשים השכיבו אותו, ומיד החלו בביצוע פעולות החייאה מתקדמות, שכללו עיסויי לב ומתן מכת חשמל ממכשיר הדפיברילטור. בתוך כשתי דקות מרגע ההתמוטטות חזר הדופק ואילן שב לנשום בכוחות עצמו. נראה היה שניתן לנשום לרווחה, אלא שכעבור כמה דקות, כשאילן כבר על מיטת האמבולנס, רגע לפני הפינוי לבית החולים בניידת הטיפול הנמרץ, הוא התמוטט שוב ואיבד דופק ונשימה. החובש אהרן פליישמן והפראמדיק יוסי בר מעוז מצוות הניידת טיפול נמרץ של מד"א ביצעו בו בשנית פעולות החייאה מתקדמות שכללו מתן מכת חשמל נוספת, ובתוך כדקה ליבו החל לפעום שוב, והוא פונה לבי"ח, כשהוא בהכרה מלאה.
כמה ימים אחרי האירוע, הגיעו לבקר את אילן בבית החולים, מי שהוא מכנה "המלאכים", חובשי רפואת חירום על אופנועי מד"א יששכר וייס ונתי ימין, וחובש רפואת חירום על רכב הבימבולנס אהרון פישר. שלושת החובשים התרגשו לפגוש אותו בביה"ח במצב טוב בחיק משפחתו.

חיי הבן ניצלו והאמא הפכה לחובשת

לפני חמש שנים אלון, בנה של אתי קריו ממודיעין, נפצע קשה. זה קרה כשנפל מגובה לאחר שטיפס עם חבר על מחסן, התגלגל ממנו, נפל לצד הכביש ונחבט בראשו. הילד החל לדמם ולא ניתן היה לתקשר איתו. חבריו שראו את הנפילה מיהרו להזעיק את הוריו שהגיעו למקום ונסעו במהירות למרפאה. "מצבו של הילד החל להתדרדר במהירות והבנו שאם לא נזעיק את מד"א עכשיו, אנחנו עלולים לאבד אותו", מספרת אתי. "אמבולנס של טיפול נמרץ הגיע במהירות, וממנו יצאו החוצה במהירות שני פראמדיקים מדהימים, ישי ראוכברגר ואיקו מנשה. הם בדקו את בני במהירות, עצרו את הדימום, הזריקו תרופות שיסייעו למנוע התדרדרות ונסעו אתו במהירות לבית החולים. שם שהו אתו בחדר הטראומה ווידאו שהוא מקבל את הטיפול הטוב ביותר. לאחר תקופת החלמה ועם שחרורו מבית החולים נסענו עם אלון לבקר בתחנה. משהו בער בי. הרגשתי שאני חייבת להצטרף לצוות הזה שמציל חיים ולנסות, כמותם, לשנות חיים של אנשים. העובדה שהם התפרצו כך לחיינו ונלחמו להציל את אלון הדהימה אותי. הצטרפתי לקורס במד"א והוסמכתי כחובשת, והיום אני מבצעת משמרות עם ישי ואיקו שהצילו את בני ומאושרת על הזכות להציל חיים, איתם".

אתי קריו ממודיעין

ישי ראוכברגר, פראמדיק ומנהל תחנת מד"א מודיעין

הצלת קצין צה"ל בפיגוע דריסה

ישי ראוכברגר, פראמדיק ומנהל תחנת מודיעין, מורגל במשמרות קשות ובמאבק להצלת חיים בתנאים לא שגרתיים. בתפקידו ראה אירועים קשים, אבל את המקרה הזה הוא לא ישכח במהרה. בשעת בוקר מוקדמת התקבל במוקד 101 של מד"א דיווח על שני גברים שנפגעו מרכב, סמוך לכפר ערבי ליד צומת הפרסה בגזרת בנימין. מדיווח כוח צה"ל שהיה במקום התברר כי לוחמי מג"ב, שהיו בפעילות מבצעית, עצרו את רכבם בצד הדרך בשל תקלה. קצין ולוחם מג"ב, שהיו ברכב אחר, ירדו לסייע להם ורכב פלסטיני ובו שלושה מחבלים, שהבחין בהם, האיץ מהירות לעבר את השניים ופגע בהם. לוחמי היחידה הצליחו לנטרל את המחבלים, אבל שני חיילים נפצעו.
"יצאנו לכיוון במהירות, תוך שאנו מנסים לחשוב על הפציעות האפשריות במקרה כזה, ומכינים את הציוד הדרוש", נזכר ישי. "במקביל אלינו יצא מירושלים צוות ניידת טיפול נמרץ עם הפראמדיק והמדריך בביה"ס לפראמדיקים, אהוביה שטרן. כשהגענו, הבנו שהגישה לחיילים חסומה. צה"ל לא אפשר לנו להיכנס ונדרשנו להמתין עד שיוציאו את החיילים אלינו. הבלגן במקום היה גדול, ובשלב מסוים אמרו לנו שהקצין נפטר מפצעיו. רק אחר כך התברר שהוא עוד בחיים. למרות חוסר הוודאות הרגשנו שאנחנו מוכרחים להיכנס לזירת האירוע כדי להתחיל לטפל בפצועים".
ישי וחברי הצוות חיכו זמן רב עד להגעת הפצועים אליהם אבל מהשנייה שקיבלו אותם לא זזו מהם. מצב החייל הוגדר בתחילה כבינוני בגלל פציעת גפיים אבל צוות מד"א הצליח לייצב את מצבו. לעומתו היה הקצין במצב קשה וסכנה גדולה נשקפה לחייו.
ישי: "בשל אופי הפציעות נאלצנו להרדים את הקצין ולהנשים אותו במהלך הפינוי לבית החולים. אבל לפני שיצאנו החלטנו לתת לו מנת פלסמה (מרכיב דם) כדי לאושש אותו ולנסות להתגבר על אובדן הדם הרב. זו פרוצדורה חדשה במד"א אבל היא מדהימה ועושה פלאים. כשקיבלנו אותו אלינו הוא הוגדר במצב קשה מאוד, וכשהבאנו אותו לבית החולים הדופק שלו כבר התאזן והמדדים האחרים השתפרו. כששמעתי לאחר מספר ימים שהוא התאושש, שמחתי מאוד".

החובשת, הפראמדיקים והפצוע האוסטרלי

מקרה שאירע בזמן חופשת "ניקוי ראש" בהודו, החזיר את דניאל ירדני, לשגרת עבודתה במד"א. ירדני, חובשת במוקד 101, הייתה באוטובוס בדרכה לגסט האוס בדרום הודו שעצר לפתע וסביבו החלה מהומה. כשירדה מהאוטובוס גילתה שנקלעה לזירת תאונה בין רוכב אופנוע למשאית. ממבט ראשון זיהתה שמצבו של הרוכב, תייר אוסטרלי, קשה מאוד ומיד החלה לטפל בו. דניאל הזעיקה את שירות האמבולנס המקומי, אך נמסר לה שייקח שעות עד להגעתו. כשחייו של הפצוע בידיה, ידעה שעליה לבצע פעולות מצילות חיים כדי למנוע הדרדרות במצבו. באין ציוד רפואי בהישג יד, החליטה דניאל להיעזר בטובי המומחים והתקשרה למוקד הרפואי של מד"א 101, בישראל.
על הקו היו חבריה למשמרת, פראמדיקים מיומנים, שהנחו אותה כיצד לטפל בפצוע כשהם רחוקים ממנו אלפי קילומטרים. לאחר שייצבה את מצבו הגיע האמבולנס ודניאל הצטרפה לנסיעה כדי להבטיח את שלומו של הפצוע.
"מצבו של הפצוע היה קשה ולכן החלטתי להעלות את הפרמדיקים הבכירים בשיחת וידאו", שחזרה ירדני את האירוע. "אני מתנדבת במד"א מגיל 15, ומילאתי תפקידים שונים בשטח ובמוקד. המקרה הזה ממחיש עד כמה ההכשרה הרפואית והניסיון שצברתי כחובשת מלווים אותי בכל מקום. תמיד אעשה כל מה שאני יכולה כדי להציל חיים, זה טבוע עמוק בתוכי. רק כשיצאתי מבית החולים, התחלתי לעכל את המקרה, והתרגשתי מעצם ההבנה שכישראלית במדינה בקצה השני של העולם, זכיתי להציל חיים. אין לי ספק שכל ישראלי שהיה נקלע לסיטואציה, היה עושה ככל יכולתו על מנת לסייע".

דניאל ירדני חובשת במוקד 101