העתיד

כבר כאן

החתירה המתמדת לחדשנות רפואית
מצילת חיים מניעה את מד"א בפיתוח אמצעים טכנולוגים מתקדמים בתחום רפואת החירום הטרום אשפוזית. כמה מהרעיונות המבריקים, שכבר מיושמים בפעילות מד"א, והתוכניות לעתיד

הקורונה היא ללא ספק תקופה מאתגרת מכל נקודת מבט שנבחר. ההתמודדות הגדולה שעומדת לפתחם של רבים מאתגרת במיוחד ומחייבת מציאת פתרונות יצירתיים, בדיוק כמו אלה שאנשי אגף התקשוב במד"א מפתחים ומיישמים תוך כדי תנועה.
"כבר בגל הראשון פיתחנו מערכות ייעודיות לניהול מערך הקורונה", אומר עידו רוזנבלט מנהל אגף תקשוב במד"א. "זה כלל בראש ובראשונה את נושא התשאול, כשצריך לזכור שאז גם משרד הבריאות וגם קופות החולים, הפנו את האזרחים למד"א. השקנו שירות דיגיטלי של שאלות ותשובות בתוך יישומון 'מד"א שלי', כשבאמצעות מענה על השאלון, יכול היה כל אזרח להבין מה הן ההנחיות הנכונות לגביו, וכיצד עליו להתנהג ולהתנהל בנושא נגיף הקורונה. בשאלון הממוחשב ענה הפונה על שאלות שונות, ובהתאם לתשובות, האפליקציה כיוונה אותו באופן אוטומטי לייעוץ טלפוני במוקד 101 של מד"א, או לחילופין להמשיך בשגרת חייו. זאת בנוסף לממשקים שיצרנו לכל המעבדות בקופות החולים ובמשרד הבריאות".

המוקד הלאומי המשולב

הקידמה הטכנולוגית משתלבת עם השאיפה למצוינות שמד"א מוביל. כבר בשנת 2001 הופעלה במד"א מערכת שליטה ובקרה ממוחשבת, המבוססת על הזרמת מידע בזמן אמת. בדומה לשאר מערכות השליטה והבקרה במד"א, גם מערכת זו היא פרי פיתוח עצמי, בהתאמה לצרכיו הייחודיים של הארגון. בשנת 2007 עברה המערכת שדרוג משמעותי עם הקמת המוקד הלאומי המשולב של מד"א (ממל"ם) בקריית אונו. המוקד הרפואי הוא אחד ממוקדי הפעילות החשובים ביותר והוא פעיל 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע ופעילותו מושתת על הטכנולוגיות המתקדמות ביותר שפותחו בארגון. תורני המוקד הם חובשים ופראמדיקים בהכשרתם, והם אלה שמקבלים את קריאות החירום הטלפוניות. כלל אירועי החירום שמתקבלים במד"א מנוהלים במערכת השליטה והבקרה, מהמערכות המתקדמות מסוגן בעולם.
"מדובר במערכת מאוד רחבה הכוללת בתוכה מודולים שונים רבים, ובה מוטמעות הרבה מאוד יכולות, כמו הקשר עם האזרח, קבלת המיקום, שליחת sms, וואטסאפ, מסנג'ר, כל זאת מתוך מערכת הבקרה לטלפון של המתקשר וקבלת היזון חוזר של מיקום ותמונה. היום יכול כל אזרח לנהל שיחת וידאו עם תורני המוקד במד"א, או לשלוח צילום של האירוע למוקד מד"א. האפשרות של תורן המוקד, שהוא איש מקצוע, לראות את הסיטואציה, מסייעת לקבלת ההחלטות בזמן אמת, ולהדרכה הרפואית הראשונית שניתנת בטלפון ע"י תורן המוקד, עוד בטרם הגעת האמבולנס", אומר רוזנבלט.

בצמוד אליהם ממוקם מוקד רפואי, המסייע לצוותים הפועלים בשטח ומבצע עליהם בקרות בזמן אמת. מוקד זה מאוייש ע"י פראמדיקים ותיקים ורופא.
פעילות המוקד מסתמכת על אמצעי בקרה ממוחשבים, המאפשרים לו, בין השאר, לראות את הדו"חות הרפואיים שממלאים הצוותים מיד בתום האירוע, לקבל מהשטח את הנתונים ממכשירי המוניטור/ דפיברילטור המותקנים באמבולנסים ועוד. האמצעים הטכנולוגיים המתקדמים של המוקד הרפואי הממוחשב מאפשרים בעיקר בקרה ושליטה צמודה על פעילות צוותי האמבולנסים. המוקד הלאומי, המשוכלל והמתקדם מסוגו, מעניק גיבוי אנושי וטכנולוגי גם למוקדים המרחביים, והוא ניצב כיום בפסגת הטכנולוגיה כשהוא משמש מודל לארגוני חירום רבים.

 

יישומונים חכמים

הטלפונים החכמים, אביזר חובה אצל כל אחד מאיתנו, מקבלים משנה חשיבות כשמדובר בהצלת חיים ע"י מד"א. ברוח זו פיתח מד"א הפעלת יישומים (אפליקציות) המותקנים בטלפונים חכמים, באמצעותם התייעלו שרותי העזרה הראשונה בשטח ~ מרגע הזנקת הכוחות ועד מתן טיפול רפואי ממוקד בהתאם לסוג הפגיעה.
אחד מהיישומונים הוא "מד"א שלי" (My MDA) המעניק מכלול שירותים חיוניים: כמו: חיוג למוקד 101 בלחיצת כפתור אחת, יצירת קשר מהיר עם חובש או פראמדיק במוקד לקבלת סיוע מהיר ומדויק. בנוסף, משמש היישומון כלי עזר לאנשים בעלי לקויות שמיעה ודיבור באמצעות התכתבויות (צ'טים) בעברית ובכל שפה אחרת, זאת הודות ליכולתו לתרגם באופן סימולטני את השיחה לכל שפה בה יבחר המתקשר. היישומון מאפשר גם לנהל שיחות וידיאו ולשלוח צילומים מהזירה למוקד של מד"א, פעולות המסייעות לחובש/פראמדיק במוקד החירום לקבל החלטות מקצועיות לצורך הזנקת כוחות לזירת האירוע במהירות וביעילות. גם הזנת היסטוריה רפואית חיונית מתאפשרת באמצעותו, וכן מידע על רגישויות לתרופות ותרשימי לב. המידע המוזן ביישומון מאובטח ונחשף בפני החובש/ הפראמדיק רק ברגע ההתקשרות עמו במערכות השליטה והבקרה במוקד החירום. האפליקציה גם מאתרת את מיקום המשתמש בטכנולוגיה שאינה מבוססת על אינטרנט, כך שאם אתם באזור ללא כיסוי אינטרנט סלולרי, האפליקציה תדע לזהות את מיקומכם. חשוב במיוחד למטיילים שאינם מחוברים לאינטרנט ועשויים להיקלע למצבים מסוכנים.
יישום חשוב נוסף, המיועד לקצר למינימום את פרק הזמן העובר בין קריאה לעזרה לבין התחלת הטיפול בנפגע, מיועד לאתר את כונני התגובה המיידית של מד"א או את המתנדבים הקרובים ביותר למקום האירוע ובאמצעות הטלפון החכם שברשותם, מזניק אותם אל הנפגע. ההזנקה נעזרת באפליקציית "ווייז", המנווטת את הצוות או המתנדב בדרך הקצרה והבטוחה ביותר אל החולה.

משדרים מהשטח

החדשנות שמד"א שואף אליה בהתמדה מוצאת ביטוי גם באמבולנסים – כלי העבודה העיקרי של הארגון. בנוסף למערכות המחשב שהותקנו בהם בשנים האחרונות, הותקנו בכל רכבי ההצלה של מד"א מצלמות במעגל סגור. המצלמות משקיפות בעד השמשה הקדמית של האמבולנס, סורקות את השטח שלפניו ומשדרות את התצלומים בזמן אמת אל המוקד. הדבר מאפשר לאנשי המוקד לראות במו עיניהם את המתרחש בשטח האירוע בו פועל האמבולנס.

המוקד הלאומי מעניק גיבוי אנושי וטכנולוגי גם למוקדים המרחביים והוא ניצב כיום בפסגת הטכנולוגיה

בנוסף, פותחו יכולות שידור נתונים שונים על מצבו של החולה, ישירות מצוות האמבולנס לבתי החולים. כך, למשל, יחידה לטיפול נמרץ לב מקבלת מידע ישירות מהשטח על חולה שעובר התקף לב, ונתונים שונים, כולל בדיקת ה-א.ק.ג, נשלחים ישירות לרופא. כך החולה מפונה ישירות לחדר צינתורים ולא לחדר המיון, ונחסך זמן יקר שעשוי להשפיע ולהפחית את הנזק שנגרם לחולה.
"מד"א פיתח מערכת שליטה ובקרה שמנהלת בעצם את כל האירועים בשטח עם שיגור רכבי ההצלה, כוננים וכל הדרוש", אומר רוזנבלט. "המערכת הזו נרכשה ממד"א ע"י שירותי הכבאות וההצלה שיעבדו איתנו במשולב על אותה מערכת".
היכן נמצא היום מד"א בכל הקשור לפיתוחים מצילי חיים ביחס למדינות אחרות בעולם?
"ללא שום ספק מד"א נמצא בחזית הטכנולוגית כארגון שמפתח בעצמו טכנולוגיות מהמתקדמות בעולם, הרבה מעבר למדינות רבות בעולם המערבי".
יש על הפרק עוד פיתוחים מעניינים?
"אנחנו לא מפסיקים לחשוב ולעבוד על פיתוחים כאלה. כרגע עומדים על הפרק כמה פיתוחים מעניינים".