מד"א בחזית

המאבק בקורונה

ענבל ראוכורגר – דיין

הגמישות הארגונית והיכולת לתת מענה מהיר, שמד"א מורגל אליה בעתות שגרה וחירום, הוכיחו גם הפעם את מה שיודעים כל תושבי ישראל: כשמד"א בתמונה יש על מי לסמוך! גם בימים אלה, כשעדיין לא ברור לאן מועדות פניה של המדינה, בכל הקשור להתמודדות עם נגיף הקורונה, ממשיכים הצוותים לפעול במלוא המרץ ולתת מענה נקודתי ומקצועי. הסקירה הבאה שופכת אור על המאמץ המוגבר של מד"א במלחמה בנגיף, מהיום הראשון, בו נכנסה ישראל לשגרת קורונה, ועד הימים האלה

צוותי מד"א לוקחים דגימות במתחם "היבדק וסע" בת"א | צילום: אסי דבילנסקי

במגן דוד אדום עקבו אחר מצב התפשטות ה- COVID19 בעולם בדאגה והתכוננו לבלתי נמנע. ואכן, בפברואר 2020 התפרץ הנגיף בארץ ומאז עושים צוותי מד"א, לילות כימים במאבק עיקש בנגיף, כשברשותם אמצעים טכנולוגיים מתקדמים והון אנושי, שאת יכולותיו לא ניתן להעריך במילים. מד"א עם היד על העליונה.
אחת הדרכים המובטחות לניצחון במאבק הוא הכנה מוקדמת, ובמד"א התכוננו היטב למערכה הארוכה. כבר בדצמבר, עוד בטרם התגלה חולה מאומת ראשון בארץ, גייס הארגון כוחות גדולים של עובדים ומתנדבים לאיוש מוקד הקורונה הלאומי, במקביל, וללא הפסקה, הוכשרו פראמדיקים וחובשים לנטילת דגימות ממטופלים החשודים כי נדבקו בנגיף, כך שברגע שמספר החולים החל לטפס – במד"א כבר ידעו היטב מה לעשות ואיך.

פברואר 2020:

התפרצות הנגיף והתגייסות מד"א
3.2: הקמת עמדת בדיקה בנתב"ג לאחר ההתפרצות במחוז ווהאן בסין והתבהרות היקף התפשטות הנגיף, מתקבלת הוראה להכניס את השבים מחו"ל לבידוד. מד"א פותח עמדת בדיקה בנמל התעופה בן גוריון.
21.2: מד"א מלווה את החולים מספינת הקורונה. באישון לילה חוזרים 12 ישראלים משהות בספינת התענוגות ביפן. חלקם בבידוד, מחשש להידבקות בנגיף הקורונה. אנשי מד"א מפנים אותם לאשפוז בבתי חולים בארץ.
22.2: צליינים שביקרו בארץ מתגלים כחולים. הצליינים מדרום קוריאה אובחנו כמי שנדבקו בנגיף. משרד הבריאות מפרסם את רשימת האתרים שבהם שהו ומודיע שכל מי שהיה בקרבתם נדרש להיכנס לבידוד. בעקבות הפרסום, הוכנסו 30 תלמידים לבידוד ובמוקד הלאומי מד"א התקבלו מאות קריאות חירום.

הפעלת מוקד הקורונה הלאומי: בשיתוף מד"א, משרד הבריאות וקופות החולים נפתח מוקד הקורונה הלאומי. מרגע פתיחתו, מתקבלות אלפי פניות מאזרחים מודאגים. כל אדם שנדרש לבידוד ביתי, שהיה במגע עם חולה קורונה או עם מי שקיים חשש שחלה וסבל מתסמינים, התבקש להתקשר למוקד 101. החובשים והפרמדיקים במוקד מחליטים, בהתייעצות עם הרופא המחוזי של משרד הבריאות, על אופי הטיפול. על פי התסמינים, התקבלה החלטה אם לשלוח פרמדיק שיבצע למטופל בדיקה בביתו. הדגימה הועברה למעבדה, על מנת לשלול הימצאות נגיף הקורונה בגופו. במידת הצורך, הוזנק אמבולנס לפנות את המטופל לבית החולים בתנאי בידוד מיוחדים.
24.2: יחידת דוגמי הקורונה יוצאת לדרך: בית הספר לפראמדיקים מכשיר פראמדיקים לנטילת דגימות קורונה והם יוצאים לאסוף דגימות בבית המטופלים הנמצאים בבידוד בבתיהם.

מתנדבי הנוער אורזים ערכות מיגון. הלימודים בישראל הופסקו ומתנדבי הנוער מצטרפים למערך הלוגיסטי ומבלים שעות ארוכות באריזת ערכות מיגון לצוותי מד"א.
ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקר במוקד הלאומי של מד"א. נתניהו מלווה בשר הבריאות דאז יעקב ליצמן, ובאישים נוספים מקבל סקירה ממנכ"ל מד"א, אלי בין, אודות פעילות המוקד ומיגון הצוותים היוצאים לדגימות מאזרחים שנמצאים בבידוד. “אנחנו המדינה החלוצה שנוקטת בצעדים הללו", אומר נתניהו “יש כאן פראמדיקים ואנשי רפואה שיענו לכל פנייה ובמקרה הצורך, יישלחו פראמדיקים לבית הפונה לביצוע הבדיקה. זהו דבר חדשני שיכול למנוע את התפשטות המחלה".
28.2: בתוך שבוע מזנק מספר החולים ואלפים נכנסים לבידוד. חולי קורונה נוספים מאובחנים בישראל. בסוף פברואר מגיע מספר הישראלים שנשלחו לבידוד ל-5,630.

מרץ 2020:

מקרי הדבקה ראשונים ופאניקה המונית
2.3: מד"א פותח קלפיות מאובטחות למבודדים. הבחירות לכנסת ה-23 בעיצומן וכדי לאפשר לישראלים לממש את זכות ההצבעה, מציב מד"א קלפיות מאובטחות ובהן אמצעי בידוד וצוותים בחליפות מיגון.
2.3: מרחיבים את מערך הדוגמים והחובשים: מד"א מכשיר חובשי רפואת חירום לתפקיד דוגמים ביחידת דגימות הקורונה.
4.3: שיא קריאות חירום במוקד הלאומי: בלילה מתקבלות יותר מ- 31,000 שיחות במוקד הלאומי, לעומת 5,500 קריאות בשגרה – עלייה של 500%. כדי לעמוד בעומס מגויסים צוותים נוספים לסייע במענה טלפוני.
11.3: מוקם אוהל ענק כמוקד חירום: בשל ריבוי השיחות מחליט מנכ"ל מד"א, אלי בין, על הקמת אוהל חירום ובו מקום ל-300 תורני מוקד שיסייעו במענה לאזרחים מודאגים. ההחלטה התקבלה בשבע בערב ובבוקר למחר, האוהל כבר מוקם ופועל.
12.3: מקרה הקורונה הראשון בישראל מתגלה. ישראלי שחזר מאיטליה. בנוסף נודע כי מנהל סניף “הפיראט האדום" חלה. 1,500 איש שביקרו בסניף נכנסו לבידוד. בעקבות החשיפה נוצר עומס חריג במוקד החירום של מד"א.
13.3: נשיא המדינה חונך מוקד מד"א נוסף בפיקוד העורף. יחידת המילואים של מד"א מגויסת ומאיישת את המוקד שנפתח במחנה פיקוד העורף ברמלה. נשיא המדינה, ראובן ריבלין מגיע למקום וחונך את המוקד.
אלפים מצוותי הרפואה מבודדים או חולים: דווח על כ-2,500 מבודדים מעובדי מערכת הבריאות, ביניהם מאות רופאים, אחיות ופראמדיקים.

14.3: מד"א נערך להתרמות דם ולהגדלת מלאי הדם. עשרות עמדות התרמה נפתחות במיקומים מרכזיים, במוסדות ציבוריים ואפילו בבניינים רבי קומות.
15.3: סטודנטים לרפואה מתגברים את מערך הדוגמים של מד"א: כ-700 סטודנטים לרפואה, מצטרפים לפראמדיקים של מד"א, שכבר נוטלים דגימות ברחבי הארץ. מטרת המהלך, לאפשר את הגדלת מספר הדגימות הנלקחות בכל הארץ. “הכשרת הדוגמים בתוך יומיים, היא אתגר עצום", אמר מנהל ביה"ס לפראמדיקים של מד"א, ד"ר שפיר בוטנר, “על כן, הלמידה העיונית התבצעה מרחוק, בסיוע אמצעים טכנולוגיים, בהם אפליקציה ייעודית שפיתחנו".

מוקד מד"א מקבל אלפי פניות ביום, כשהשיא מגיע למעלה מ- 100 אלף פניות ביממה, מה שמחייב את הארגון לפתוח מוקדים נוספים

17.3: נפתח מתחם “היבדק וסע" הראשון: כדי להגדיל את מספר הדגימות ל- 10,000 ביום, הוחלט במד"א, בשיתוף שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ״ל משרדו משה בר סימן טוב, על פתיחת מתחם “היבדק וסע" בת"א. בהמשך נפתחים חמישה נוספים בחיפה, ירושלים, פתח תקווה, ראשון לציון ובאר שבע. המתחמים הממוקמים באזורים פתוחים, פועלים 24 שעות ביממה ומאפשרים כניסת ויציאת רכבים בנסיעה רציפה. חולים שאינם מסוגלים להתנייד למתחם, מבצעים את הדגימה בביתם. מי שאושר ע"י רופא שיש ליטול ממנו דגימה, קיבל מסרון עם הפרטים, והתבקש להגיע למתחם בשעה הנקובה.
19.3: מחווה לאומית לצוותים הרפואיים: הציבור מוקיר את מאמצי צוותי מד"א והצוותים הרפואיים, יוצא למרפסות הבתים בכל רחבי הארץ ומחא כפיים במשך 2 דקות.

 21.3: מחסור במטושים מעכב את צוותי מד"א. משרד הביטחון מקבל את אזהרת מד"א ויוצא למבצע ייבוא מטושים. בין לילה מגיעים לישראל 3,000 מטושים שהועברו מיד למד"א.
26.3: מד"א מפעיל מוקדי חירום נוספים: מד"א מקבל אלפי פניות ביום, כשהשיא מגיע למעלה מ- 100 אלף פניות ביממה, מה שמחייב את הארגון לפתוח מוקדים נוספים. זאת במקביל לשגרת החירום של מד"א. בכל המוקדים מותקנות מערכות שליטה ובקרה בטכנולוגיות מתקדמות. אחד המוקדים: בניין “איסתא" בתל אביב הוסב למוקד קורונה, בו הקצתה החברה לטובת מד"א 80 עמדות ממוחשבות, לצד כל השירותים הטכניים והלוגיסטיים. מוקדים נוספים נפתחו בביה"ס בקריית אונו, בתחנת מד"א בחיפה ובבסיס פיקוד העורף ברמלה. מנכ"ל מד"א, אלי בין: “נערכנו במהירות לפתיחת מוקדים נוספים כדי להעניק לציבור את המענה הטוב ביותר, תוך שמירה על מקצועיות ומסירות".

29.3: לראשונה בישראל איסוף מנות פלסמה מחולי קורונה שהחלימו: שירותי הדם של מד"א מתחילים באיסוף מנות פלסמה מחולי קורונה שהבריאו, עבור חולים אחרים שמצבם מוגדר קשה.
מיגון לאמבולנסים למניעת הדבקה בנגיף: פינוי חולי קורונה נמשכים וצוותי מד"א נדרשים להגן על עצמם ועל המטופלים, לאחר שמספר פראמדיקים וחובשים נשלחו לבידוד. בשל כך מותקנים בכל האמבולנסים אמצעי מיגון מיוחדים היוצרים חציצה בין המטפל למטופל, ושומרים על בטיחות הצוות.
30.3: השקת מתמחי היבדק וסע ניידים: פיתוח של מד"א ומשרד הביטחון מאפשר לצוותי הדוגמים להגיע עם מתחמי בדיקה ניידים, גם לערים הנמצאות בהסגר ולבצע אלפי דגימות ביממה.

אפריל 2020: סגר וימים נוראים

11.4: מבצע בזק של מד"א להצלת צעיר חולה במצב קשה: מטופלת שהחלימה מנגיף הקורונה תרמה פלסמה להצלת חייו של חולה קורונה בן 29 במצב קשה.
20.4: חלוקת מזון ותרופות בערים ערביות. חובשים על אופנועי מד"א מחלקים תרופות לתושבים בערים ערביות שבהסגר.
ההתפרצות בבתי אבות, המגזר החרדי ובמגזר הערבי: צוותי מד"א מגיעים לבתי אבות ודוגמים דיירים המוגבלים בתנועה ואינם יכולים להגיע ולהיבדק בעצמם. במקביל נודע כי מוקדי ההתפרצות העיקריים בישראל הם המגזר החרדי והמגזר הערבי. מד"א פותח מתחמי בדיקות, קבועים וניידים, ומשתף סרטוני הסברה ביידיש ובערבית להגברת המודעות ולהפחתת סיכויי ההדבקה

מאי 2020: סימנים ראשונים של שגרה


1.5: מד"א מודיע על הפסקת הפעלת מוקד הקורונה. המוקד הייעודי של מד"א לטיפול בנושאים הקשורים לנגיף הקורונה מפסיק לפעול והאחריות בנושא עוברת לקופות החולים. במד"א ממשיכים לעמוד בחזית המאבק הלאומי בנגיף הקורונה. בין היתר, ממשיכים החובשים והפראמדיקים לבצע דגימות במתחמי “היבדק וסע", בבתי מטופלים, בבתי אבות ובמוסדות נוספים, ולפנות חולי קורונה מאומתים לבתי החולים ולמלונות האשפוז. בזמן פעילותו טיפל המוקד ב-245,460 נדגמים, 6,500 דוגמים, 4,270 פינויים לבתי החולים, ויותר מ-2,000,000 שיחות.

אוטובוס טיפול נמרץ מפנה דיירי בית אבות שחלו בקורונה לבית החולים

3.5: שיא בדיקות: 3166 דגימות נאספו ממתחם נייד של מד"א וצה"ל: האיסוף בשכונת גאולה בירושלים, שרבים מתושביה נדבקו בנגיף.
6.5: מד"א ביצע את רוב דגימות הקורונה בישראל. עד כה נאספו כרבע מיליון דגימות לאיתור נגיף הקורונה בבתי אבות, מוסדות ציבור, מוסדות חינוך, מתחמי היבדק וסע ובבתי המטופלים.
11.5: אבטחה רפואית בהילולה במירון והשקת ה"אמבולנס בוס". במד"א נערכים לאבטח את ההילולה המצומצמת המתקיימת במירון באמצעות “האמבולנס בוס", שפותח ע"י מד"א בשיתוף חברת אסם נסטלה וחברת דן, ובסיועם של חיילי החטיבה הטכנולוגית ליבשה של צה"ל. המדובר בשני אוטובוסים ייעודיים לפינוי חולים ופצועים רבים, באופן בטוח ויעיל. בכל אוטובוס ניתן לפנות עד 13 חולים ופצועים בו זמנית. בכל אוטובוס מותקנות סירנות ומערכת תקשורת מתקדמת, שמאפשרת יצירת קשר בין הצוותים שנמצאים בחלקים השונים של האוטובוס לבין מוקד מד"א. “האוטובוסים, שפותחו על רקע נגיף הקורונה בישראל, בנויים בצורת שלושה אגפים המאפשרים מניעת הדבקה בין מטופלים", מסביר יוסי חלבי, פראמדיק באגף המבצעים של מד"א, “אגף הטיפול הנמרץ כולל שתי מיטות מותאמות לחולים מורכבים מונשמים, עם כל המכשור המתקדם הדרוש, והאגף האחורי מאפשר מתן חמצן לכל מטופל, במידת הצורך".

יוני 2020: הכשרת פראמדיקים ובדיקות סרולוגיות

1.6: מד"א חוזר להכשיר פראמדיקים בבית הספר לפראמדיקים ובצה"ל. החזרה ללימודים תאפשר שמירה על כשירותם והתקדמותם לפראמדיקים עצמאים בניידות הטיפול הנמרץ של מד"א.
3.6: מד"א בסקר בדיקות סרולוגיות. משרד הבריאות ומכון גרטנר בשיתוף מד"א החלו בביצוע סקר סרולוגי מיוחד, למטרת הערכת היקף התחלואה הארצי לנגיף הקורונה. פראמדיקים של מד"א שעברו הכשרה ייעודית לכך, ביצעו את הבדיקות בבתי האזרחים בקרב נבדקים מגיל 7 ומעלה. ד"ר רפאל סטרוגו, סמנכ"ל רפואה במד"א: “אנחנו שמחים להירתם למשימת ביצוע לקיחת בדיקות הדם לסקר על מנת להיערך לאפשרות של גל שני, תוך למידה אודות מידת הפיזור, החשיפה וההדבקה של הנגיף בקרב האוכלוסייה. באמצעות בדיקות הדם ניתן יהיה לאתר נוגדנים בקרב הנבדקים, אשר יעניקו תמונה רחבה ומעמיקה אודות הנושא".

יולי 2020: שיא פניות למוקד ושיא דגימות ביום

5.7: עלייה במספר הפניות למוקד הלאומי. בסוף שבוע אחד נרשמה עלייה של 300% במספר הפניות למוקד החירום הלאומי של מד"א.
9.7 שיא דגימות נשבר: צוותי מד"א אספו למעלה מחצי מיליון דגימות לאיתור נגיף הקורונה ושיא נוסף נשבר כאשר ביום אחד נאספו דגימות מ- 63,860 אזרחים.
16.7 תשובה לדגימת קורונה ברבע שעה. במטרה להפחית את זמני קבלת תוצאות בדיקות הקורונה קיים משרד הבריאות ניסוי שנועד להפחית את זמן ההמתנה לתשובות דגימת קורונה ל-15 דקות בלבד, במקום 48-72 שעות. מד"א, שנבחר לקחת את הדגימות בניסוי, הקים בלוד עמדת היבדק וסע בשיתוף קופות החולים כללית ומאוחדת, שכלל מתחם מעבדה ייעודי נייד לבדיקות במכשיר, שפותח ע"י חברת Sofia. המערכת מציגה טכנולוגיה חדשנית של מהירות וניידות ויכולה להתאים לשימוש במקומות נקודתיים הדרושים הגנה מיוחדת כמו בתי האבות, בסיסים צבאיים, שדות תעופה ועוד.
10.7 פראמדיקים של מד"א ביצעו 2,270 בדיקות לסרולוגיה ופינו לבתי חולים אלפי מטופלים.
23.7: מד"א מכשיר חיילים מפיקוד העורף לתפקיד דוגמים ביחידת הקורונה ומשנעי דגימות ממתחמי “היבדק וסע" אל מעבדות ברחבי הארץ.

אוגוסט 2020: ממשיכים להיערך

1.8: מד"א פותח קורס פראמדיקים חדש בצה"ל להכשרת דור העתיד של רפואת החירום. את הקורס מנהלים מדריכים מבית הספר לפראמדיקים של מד"א. 8: מד"א משיק את המוניטור שמשדר און ליין נתונים רפואיים של חולים מאומתים למוקד הלאומי, ומאפשר ניטור של מצבם במהלך פינויים מבתיהם לאשפוז. 8: למעלה מ-500 חולי קורונה בישראל קיבלו את הטיפול בפלזמה של מחלימים מקורונה. המנות נאספו בשירותי הדם של מד"א ומועברות לבתי החולים בארץ. 

27.8: שיא חדש: צוותי מד"א אוספים למעלה ממיליון דגימות לאיתור נגיף קורונה מישראלים ותיירים. 

 

מוקד מד"א מקבל אלפי פניות ביום, כשהשיא מגיע למעלה מ- 100 אלף פניות ביממה, מה שמחייב את הארגון לפתוח מוקדים נוספים

30.8: מד"א החל בשת"פ מקצועי עם רשות הבריאות הפדרלית בארה"ב בו ישתפו הארגונים ידע רפואי ופרוטוקולים לעבודה והתמודדות עם נגיף הקורונה, על בסיס מפגשים שבועיים.

ספטמבר 2020: נאמני קורונה וקורס טלמדיסין

1.9: מושק פרויקט “נאמני קורונה" במסגרתו יהפכו מתנדבי נוער מד"א לשגרירי הסברה בנושא מניעת חשיפה ומאבק בהתפשטות הנגיף. בשלב שני יוכשרו גם מתנדבים בוגרים וקהל רחב לתפקיד זה.
נפתח הקורס הראשון למוקדני טלמדיסין. הקורס הייחודי משלב לימוד מקצועי על ידי מדריכי בית הספר לפראמדיקים ומדריכי אגף המוקדים להכשרת מוקדניות מהשרות הלאומי לתמוך ולתת מענה רפואי מקצועי וייחודי לצוותי השטח באמצעות רפואת טלמדיסין.

4.9: הסתיים ניסוי הבדיקות הסרולוגיות של מד"א, לאחר שנאספו דגימות מ- 3,000 אנשים.
7.9: מד"א מתחיל ניסוי השני לבדיקות מהירות במכשיר sofia בנדגמים אסימפטומטיים, התשובה הניתנת תוך 15 דקות תאפשר לקטוע את שרשרת ההדבקה ביעילות שיא, לאסוף נתונים על התפשטות המחלה ואופייה, ולסייע במציאת פתרונות לעצירת ההתפשטות בישראל.
גם בימים אלה ממשיכים במד"א לפעול במלוא המרץ כדי למנוע את התפשטות הנגיף בישראל, עם בדיקות של אלפים בכל יום במתחמי היבדק וסע ובבתי המטופלים. מד"א ימשיך במאבק למען בריאותם ובטיחותם של אזרחי המדינה וחייליה.