מצילים חיים

בנחישות ובמסירות

יובל בן משה

היעילות בשירותי רפואת החירום, המענה המהיר בתקופת הקורונה, האמצעים הטכנולוגים, המתנדבים והתורמים, שירותי רפואה בקהילה ועוד עשרות משימות ואתגרים שמד"א עומד בהם מידי יום. אלי בין, מנכ"ל מד"א,

בראיון מיוחד על הנחישות והמסירות של ארגון ההצלה הלאומי

כל יום, מאז חודש פברואר האחרון, מוביל אלי בין, מנכ"ל מד"א את ארגון ההצלה הלאומי להתמודדות עם אחד האתגרים המשמעותיים אותם הוא זוכר מעשרות שנות שירותו בארגון.
"ההיערכות רבת השנים של מד"א, המענה למגוון אירועי חירום והיכולת של הארגון להסתגל במהירות למצבים משתנים, להפיק לקחים תוך כדי, להמשיך לפתח שיטות ואמצעים לייעול תהליכים, כל אלה יחד מאפשרים לנו לעמוד באתגרים המורכבים ביותר ברמה הלאומית", מסביר בין.
המאבק הלאומי בהתפשטות נגיף הקורונה "תפס" את מד"א ערוך וזמין לכל אתגר שיצרה המציאות החדשה והמורכבת. כבר בחודש ינואר פנה משרד הבריאות למד"א בבקשה לאחד כוחות בחזית המאבק בנגיף, תחילה באמצעות הצבת צוות רפואי בנתב"ג ובהמשך, בהפעלת מוקד מענה לאזרחים ומערך דיגום. למרות שההערכות הראשונות היו זהירות, מד"א נערך לפעילות בהיקפים גדולים, דבר שהוכיח את עצמו כבר בתחילתו של הגל הראשון.

"במוקד מד"א התקבלו עשרות אלפי שיחות ביום ונדרשנו להפעיל בו זמנית מאות תורני מוקד. בנוסף, הקמנו מערך דיגום המאפשר לקחת 30,000 דגימות ביום, ולשנע אותן למעבדות ברחבי הארץ. פיתחנו שיטות דגימה המתאימות למצבים שונים, החל מדיגום בית, דרך דגימות במתחמי 'היבדק וסע', וכלה באמצעים מיוחדים לדיגום נרחב בקהילה, כמו דיגום בבתי אבות ובישיבות. עד כה דגמו צוותי מד"א למעלה ממיליון דגימות", מספר בין.
כחלק מהמערך הלאומי העוסק בהתמודדות עם נגיף הקורונה, מד"א פועל בהתאם למדיניות ולהנחיות המוכתבות ע"י משרד הבריאות ופיקוד העורף, תוך שימוש וייעוץ מהניסיון המקצועי הרב שנצבר בארגון לאורך השנים.

מהם אתגרי השגרה שהתחדדו בעידן קורונה?
"באופן טבעי שגרת הפעילות במד"א היא שגרת חירום ולכן אנו נדרשים לשמירה רציפה על כשירות אנשי הצוות והאמצעים השונים כדי לתת מענה לאירועי חירום, הסלמות ביטחוניות ואתגרים נוספים. שגרת הפעילות מעמידה בפנינו אתגרים אשר משתנים לאורך השנים. בעבר, למשל, נדרשנו להתמודד עם אתגרים של פריסת נקודות הזנקה וניידות לטיפול נמרץ, והכשרת מספר גדול של פראמדיקים לאיושן. קידום מקצוע הפראמדיק, הוא אתגר גדול, ובשנים האחרונות הגדלנו את מספר הפראמדיקים ושינינו את פניה של רפואת החירום בישראל. אתגר נוסף עימו התמודדנו בשנים האחרונות הוא צמצום זמני התגובה לקריאות החירום. עשינו זאת באמצעות הגדלה של מספר כונני רפואת החירום, פריסת נקודות ההזנקה, פיתוח והטמעת טכנולוגיות חדשות ושיתופי פעולה עם רשויות מקומיות. כל הפעולות שהזכרתי, עמדו לזכות מד"א, לטובת אזרחי המדינה בעת קורונה".
 

מהו האתגר המרכזי של מד"א כיום?

"אחד מהאתגרים המרכזייים שלנו בתחום שירותי רפואת החירום הוא מתן טיפול רפואי המותאם אישית לכל חולה וחולה, באמצעות טכנולוגיה מתקדמת. זוהי למעשה רפואת העתיד. בעבר כל קריאה למד"א הייתה מסתיימת בפינוי לבי"ח, אבל התקדמות הטכנולוגיה, והעומסים במחלקות לרפואה דחופה, הביאו אותנו לפתח את פרויקט 'מד"א בקהילה', שמטרתו להנגיש שירותי מלר"ד ורופא מומחה לכל מטופל ברחבי הארץ. במסגרת הפרויקט, יצוידו צוותי מד"א באמצעי רפואה מרחוק (טלמדיסין) ובאמצעים לביצוע בדיקות דם בבית המטופל. בעת ההגעה לאירוע יוכלו הצוותים להיוועץ ברופא מומחה מתחום רפואת החירום. הרופא ינחה את הצוות בבדיקות הנדרשות ובהתאם לממצאים יוכל להחליט על המשך הטיפול, לרבות השארת המטופל בביתו. היתרונות הגלומים בבסיס הפרויקט הם הפריסה הארצית של צוותי מגן דוד אדום, כך שכל מטופל יוכל ליהנות מהשירות. מעבר לכך, מאחר והרופא המומחה פועל אל מול איש צוות רפואי, האבחנה אינה תלויה ביכולת או בנכונות המטופל להפעיל מכשור רפואי, דבר שמאפשר קבלת תוצאות אמינות בכל פעם בו מגיע צוות מד"א למטופל".

האם לפרויקט "מד"א בקהילה" יש חשיבות כבר בימי קורונה?
"בהחלט, לפרויקט יש חשיבות גדולה במיוחד בתקופת מגפת הקורונה, שכן אנו רואים מקרים רבים בהם מטופלים נמנעים מהגעה לטיפול רפואי בבתי החולים, בשל חשש מהידבקות. בחורף הקרוב, הפרויקט צפוי להיות אחד הגורמים המרכזיים בהקלת העומס על המלר"דים, אנחנו מעריכים כי הפעלתו תביא לירידה של לפחות 30% במספר המטופלים המפונים למיון. יתרה מזאת, במודלים דומים של טלמידיסין, שנבחנו ברחבי העולם הסתבר כי הפעלת שירות כזה מביאה לחיסכון ניכר בעלויות למערכת הבריאות. את הציוד הרפואי לפרויקט רכשנו בסיוע מפעל הפיס ותורמים נוספים. מד"א ערוך להפעלה מיידית של הפרויקט, וממתין לאישורי משרד הבריאות".

מד"א מתמודד עם אתגרי חירום לאומיים ומהווה זרוע ביצועית של ממשלת ישראל במקרי חירום. יחד עם זאת, מדינת ישראל אינה מתקצבת את מד"א להיערכות לחירום
וכלל הפיתוח הטכנולוגי

שירותי הדם של מד"א הם שירותי הדם הלאומיים של ישראל, ואחראים על הבטחת מלאי הדם בשגרה ובחירום. אתגר לא קטן.
"אכן אתגר מורכב. בתחום שירותי הדם התמודדנו בחודשים האחרונים עם הצורך לשמור על מלאי הדם על מנת שיספיק לפעילות השוטפת של בתי החולים ואף להגדילו, לאור החשש כי הדבקה המונית עלולה למנוע מרבים לתרום דם ולפגוע במלאי. הבידוד והריחוק החברתי, בעידן קורונה, מנע פעילות התרמת דם במרכזי קניות הומי אדם. היכולת של מד"א להתגמש ולהתנהל תוך כדי מצב חירום, הביאה אותנו לשינוי התפיסה ובמקום לעודד את האזרח להגיע לניידת, הבאנו את הניידת לאזורי המגורים וקראנו לאוכלוסייה לרדת מהבתים ולתרום דם. גייסנו יחידת מילואים צבאית המסייעת בהתרמות דם בעת חירום, והגענו למצב שבו מלאי הדם של מדינת ישראל נשמר ברמה הנדרשת. אבל, בכך לא תמה הפעילות הענפה המבוצעת בשירותי בדם. כחלק מהמאבק בקורונה, אנו מתרימים פלסמה ממטופלים שהחלימו מקורונה אשר חלקה משמשת לטיפול בחולי קורונה קשים ומחלקה מיוצרים תכשירים רפואיים. בעוד שהתגייסות המחלימים ראויה לציון, גילינו שכמות הנוגדנים הולכת ופוחתת עם הזמן, מה שמקשה עלינו לגייס מנות נוספות מאותם המחלימים. אנחנו ממשיכים לעקוב מקרוב אחרי מחקרים בנושא הקורונה כדי להבטיח שהפעולות, הבדיקות והטיפול שניתן למנות, יעשה בהתאם להנחיות המעודכנות ביותר".

אלי בין,
מנכ"ל מגן דוד אדום בישראל
גיל: 57
תפקיד קודם:
עוזר מנכ"ל מד"א
השכלה: תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן
תחביבים: פעילות גופנית
החזון המקצועי: "הצלחת ארגון תלויה בעובדים ובמתנדבים המסורים שלו ובניהול חכם ורגיש"

האם אזרחי ישראל יכולים להיות בטוחים שמד"א ערוך לתת מענה גם לחזית וגם לעורף בו זמנית?
"אחד היתרונות המשמעותיים של מד"א הוא תהליך למידה מהיר, הפקת לקחים ויישומם. מד"א לומד מכל אירוע של הסלמה ביטחונית, תרגיל או הערכת מצב שמבוצעת בשיתוף הגורמים המוסמכים. עומדים לרשותו אמצעים רבים ברמה הלאומית שמאפשרים מענה לאירועי שגרה במקביל לאירוע חירום, כולל רכבי הצלה, אמצעי מיגון ותוכניות אופרטיביות למענה במקרים של התרחשות אירוע משמעותי בחירום. בשנים האחרונות נדרשנו מספר פעמים למענה לעורף במקביל לחירום ובכל הפעמים ניתן מענה מצוין. גם התפרצות הקורונה מחייבת אותנו להמשך מענה לאירוע השגרה לצד מענה לקורונה במוקדים, במערך הדיגום, השינוע והפינוי ואנו עומדים במשימה משך חודשים ארוכים בצורה שלדעתי היא לכל הפחות מעוררת הערכה".

לצד המשאבים הטכנולוגיים, מד"א נודע במשאב ההון האנושי – המתנדבים. ספר עליהם.
"מד"א הוקם על ידי קבוצת מתנדבים לפני 90 שנה. למתנדבים תפקיד מרכזי, לא רק בארגון, אלא בעיצוב פני החברה הישראלית בכללותה. אחד הדגשים המרכזיים בהתנדבות במד"א הוא השוויון המקצועי: אין הבדל בין מתנדב לבין עובד בשכר, ואני סבור כי האחריות שמוטלת על כתפי המתנדבים, לצד יכולתם להתמודד עם מצבי לחץ במסירות, מקנה להם ערכים המלווים אותם בהמשך חייהם. בשנים האחרונות אנו בתהליך לשיפור השירות והגדלת פריסת המתנדבים עד לרמת השכונה, הישוב או הכפר. בנוסף, השקענו רבות בהגדלת היקף המתנדבים מקהילות ומגזרים שלא היו מיוצגים מספיק במסגרת המתנדבים, זאת באמצעות פתיחת קורסים ייעודיים או בהתאמת קורסים לדרישות המתנדבים לעתיד. באופן זה כולם זוכים, זהו מצב של WIN WIN: הגדלת הפעילות ומענה טוב יותר לקהילות מהן מגיעים המתנדבים, הגדלת השונות בקרב מתנדבי מד"א שיוצרת מיקרו קוסמוס של החברה בישראל".
ומה עם האתגרים הכספיים, עד כמה הפעילות תלויה בתרומות ובידידי מד"א?
"מד"א מתמודד עם אתגרי חירום לאומיים ומהווה זרוע ביצועית של ממשלת ישראל במקרי חירום. יחד עם זאת, מדינת ישראל אינה מתקצבת את מד"א להיערכות לחירום וכלל הפיתוח הטכנולוגי ורכישת האמצעים מתאפשרים בזכות תורמים נדיבים. כל רכבי ההצלה של מגן דוד אדום, תקציב הפיתוח ואפילו הפרויקטים האסטרטגיים שלנו – הקמת בנק הדם החדש והמטה הארצי של מד"א, כולם פרי נדיבותם של תורמים מהארץ ומחו"ל. מי שמעורה בעולם גיוס התרומות יודע כי התחום עובר שינוי משמעותי והופך מורכב יותר. אגודות ידידי מד"א בישראל וברחבי העולם משקיעות מאמצים כבירים כדי לאפשר את המשך גיוס הכספים. בחודשים האחרונים שמחנו לגלות כי תושבי ישראל התגייסו בצורה מלאה ותורמים למד"א לסייע במאבק בנגיף הקורונה. היקף התרומות שגייסו ידידי מד"א בישראל משמעותי מאוד ומאפשר לנו להמשיך ולהתמודד עם אתגרי הקורונה ולפתח את רפואת החירום במקביל. כל תרומה כזו, מהארץ או מחו"ל, מחממת את הלב ומראה את ההתגייסות וההערכה שרוכש הציבור למד"א".

לאן תרצה להוביל את הארגון בעתיד?
"פעילות מד"א והפיתוח העתידי אינם מנותקים מהמתרחש בסביבה הלאומית והבינלאומית. אנו עומדים מקרוב על ההתפתחויות השונות ומובילים את ההתפתחות הארגונית יחד עם התפתחות התשתיות, הטכנולוגיה והתחום המקצועי. מד"א מעודד יצירתיות וחדשנות ומשתף פעולה בייעוץ ללא תמורה לחברות הזנק לטובת פיתוחים לרפואת החירום. כבר היום מוטמעים במערכת מד"א פיתוחים חדשניים שמתוכננים להיות מוטמעים במדינות אחרות. כאמור פרויקט הדגל שלנו הוא הקמת מבנה שירותי הדם החדש, חדשני וממוגן, שיבטיח את אספקת הדם למדינת ישראל לעשרות השנים הבאות. לצידו יוקם המטה הארצי שיהיה אחראי על ניהול רפואת החירום, יאפשר הגדלת מספר הפראמדיקים, החובשים ומגישי העזרה הראשונה המוכשרים מידי שנה.
אני סבור כי סוד ההצלחה של מד"א, בהווה ובעתיד, טמון בשילוב בין ההון אנושי, התורמים ויכולות החשיבה מחוץ לקופסה, לצד הסתגלות מהירה למצבים משתנים וגמישות הפעלה. אני גאה לעמוד בראש ארגון ההצלה הלאומי ומעביר ברכת יישר כוח לכל שותפיי לפעילות החיונית ומצילת החיים של מגן דוד אדום בישראל".