דום לב

כבר לא גזירת גורל

עמדות החייאה חכמות שהוצבו לאחרונה במרחבים הציבוריים ברחבי הארץ, הם חלק ממיזם פורץ דרך של מד"א שנועד לשפר בעשרות אחוזים את סיכוי ההישרדות של הלוקים בדום לב. הצלת חיים – הדור הבא

עמדת החייאה ע"ג דוכן של מפעל הפיס | צילום: איקי מימון

במקרה של דום לב, כל דקה היא קריטית. עד כמה? בכל 60 שניות שחולפות מרגע האירוע, ללא טיפול, פוחתים סיכויי ההישרדות של החולה ב-10%-7%, וככל שמכת החשמל ממכשיר הדפיברילטור מתקבלת מהר יותר, גדל הסיכוי של החולה לחדש את פעילות הלב ולחזור לחיים, ללא נזק מוחי.
בשנה האחרונה יצא מד"א במיזם ראשון מסוגו, במסגרתו הוצבו ברחבי הארץ עמדות החייאה חכמות הכוללות מכשיר דפיברילטור מתקדם המחובר לרשת מד"א, נשלט מרחוק ומיקומו מזוהה במוקד 101. מדובר ללא ספק במיזם מהפכני ופורץ דרך, המעניק סיכוי למי שלקה בדום לב והתמוטט באופן פתאומי במרחב הציבורי, להזעיק עזרה ראשונה מצילת חיים, ובעיקר לקבל מענה רפואי מעוברי אורח, בשניות הקריטיות הראשונות.
בישראל כ- 10,000 מקרי דום לב בשנה, מחוץ לכתלי בית החולים, 94% מתוכם לא ישרדו. 3% אחוזים מהשורדים יוותרו עם נזק מוחי בלתי הפיך. מדובר בנתונים קשים שבמד"א החליטו שלא להיכנע להם. דפיברילטור בהישג יד הופך את הקערה על פיה, שימוש בו בדקות הראשונות משפר דרמטית את סיכויי ההישרדות ומשנה את פני המציאות בתחום, עם למעלה מ- 65% שישרדו ללא נזק מוחי.

מאז הצבת אלפי מכשירי הדפיברילטור של מד"א ברחבי הארץ, לשימוש ע"י כונני מד"א, ניצלו באמצעותם חייהם של אנשים רבים. בניסוי שנערך בעיר דטרויט שבארה"ב הצליחו דפיברילטורים להעלות את סיכויי ההישרדות של הלוקים בדום לב ב-60% ויותר וזאת באמצעות פיזור דפיברילטורים במקומות ציבוריים. במד"א החליטו לקחת זאת צעד אחד קדימה ולהפיץ ברחבי הארץ עמדות החייאה חכמות, המחוברות למוקד מד"א ומשמשות את כלל הציבור, במטרה להנגיש את המכשיר לעוברי אורח, שוטרים, פקחים, נאמני חיים וכד', שיוכלו להעניק טיפול מציל חיים בשניות הראשונות עד הגעת הצוותים לשטח.
מכשיר הדפיברילטור, שכל אזרח יכול להפעיל בקלות גם ללא ידע רפואי מוקדם, נותן מכות חשמל על פי הצורך, מכתיב את קצב ההחייאה ומספק הוראות הפעלה קוליות וחזותיות ברורות. המכשיר נמצא בתוך ארון מאובטח שנפתח ונשלט מרחוק ע"י מוקדני 101. כמו כן מחובר הדפיברילטור למוקד החירום של מד"א, כך שניתן לעקוב אחר פעילות ההחייאה בזמן אמת. כשהאזרח המפעיל את המכשיר מקבל הנחיות נוספות מהחובשים והפראמדיקים במוקד 101, צוותי האמבולנס שנמצאים בדרכם למקום האירוע, מקבלים עדכונים מהמוקד על מצבו העדכני של המטופל.

"למנוע כאב ממשפחה אחרת"

פרויקט עמדות ההחייאה החכמות נוחל הצלחה רבה, בזכות קמפיין מימון המונים של עמותת ידידי מד"א בישראל בשיתוף עם מעיין זוסמן, אלמנתו של הקרדיולוג ד"ר אורן זוסמן ז"ל. הקמפיין גייס עד כה למעלה ממיליון שקלים ועמדות החייאה נפרשות בזכות מיזם זה בכל רחבי הארץ.
חודשים ספורים לאחר מותו, החלה מעיין לגלגל את רעיון הפצת דפיברילטורים במרחב הציבורי ופנתה למד"א על מנת לשתף פעולה בנושא. "הרגשתי שזה צעד נחוץ ומתבקש", מספרת מעיין, "לא רק שאורן היה קרדיולוג בעצמו, אלא הוא פעל ליידע את הציבור שכל אחד יכול להציל חיים באמצעות דפיברילטור".
בחודש מרץ 2018 כשנודע לד"ר זוסמן על מותו של כדורגלן ידוע בשנתו הוא צייץ בטוויטר: "מה יכול לגרום לאיש צעיר ובריא לא לקום יום אחד?", בציוץ נוסף, נתן ד"ר זוסמן את התשובה: "כמעט כל האנשים מתים מדום לב". בינואר 2019, פחות משנה לאחר מכן, לקה ד"ר אורן זוסמן, בן 37 ואב לשלושה ילדים קטנים, בדום לב כשהיה לבד בחדר הרופאים בבית החולים, ונפטר. "אורן ניהל אורח חיים בריא, בדיוק כפי שהמליץ למטופליו. הוא עסק בפעילות גופנית, רץ או רכב על אופניים מתל אביב לבית חולים בילינסון הלוך וחזור מספר פעמים בשבוע, מעולם לא עישן ושמר על תזונה בריאה ומאוזנת", מספרת מעיין.

עמדת החייאה חכמה בתחנת דלק דור אלון


חודש לפני שאורן נפטר הייתה מעיין, מעצבת פנים במקצועה, לפני סיום פרויקט עיצוב משרדים בתל אביב. על אחד הקירות הותקן מכשיר דפיברילטור שמעיין צילמה ושלחה לאורן בשאלה מהו תפקידו של המכשיר. אורן השיב ומיד פרסם בטוויטר צילומי דפיברילטורים במרחב הציבורי ובצידם הסבר על פעילותם שנועד לעורר מודעות.

"יותר מתמיד אני מכירה בחשיבות המכשירים האלה שיכולים להציל חיים. כל אחד יכול להפעיל אותם, ולמנוע ממשפחה אחרת את הכאב הנורא איתו אנו חיים", אומרת מעיין. "המטרה החשובה היא להציל כמה שיותר חיים על ידי הצבת כמה שיותר דפיברילטורים ברחבי הארץ, על שמו של אורן. אני קוראת לכל מי שיכול, להמשיך את פועלו של אורן, ולהציל עוד חיים, דרך תרומה לרכישת מכשירי ההחייאה".
ידידי מד"א החליטו להשיק את הפרויקט יחד עם מעיין, ויצאו למבצע גיוס המונים. "ד"ר אורן זוסמן ז"ל הכיר היטב את היכולת של מכשיר הדפיברילטור לשנות מציאות עבור רבים", אומרת מנכ"לית אגודת ידידי מד"א בישראל אורלי אריאל. "לצערנו, בצירוף מקרים טרגי, אורן לקה בדום לב בחדר רופאים בבית החולים כשהוא לבדו, ואף אחד לא יודע מכך דקות ארוכות. לדברי חבריו למחלקה, שימוש בדפיברילטור בדקות הראשונות היה מציל את חייו. אין לי ספק שהפרויקט המבורך הזה הוא צוואתו של אורן וממשיך את מאבקו להצלת ליבם של רבים". 

הצלה והנצחה

עד היום הוצבו למעלה מ-130 עמדות החייאה חכמות של מד"א במרכזי ערים, ישובים, פארקים, חופי הים ומרכזים מסחריים ברחבי הארץ. היעד של מד"א הוא להציב אלפי עמדות, בכל רחבי הארץ, במטרה להציל כמה שיותר אנשים. 

כל עמדות ההחייאה נרכשות מכספי תורמים שמבקשים להנציח את יקיריהם שהלכו לעולמם. הפרויקט המרכזי, באמצעותו הוצבו יותר מ- 100 עמדות בשווי של כמיליון שקלים, הוא הפרויקט להנצחת זכרו של ד"ר אורן זוסמן ז"ל ומעיין מבקשת להמשיך את הפרויקט עד שתושג מטרתו. לאחרונה הצטרפו משפחות נוספות למאמץ הלאומי ותרמו אף הן עמדות החייאה להנצחת יקיריהן. גם מפעל הפיס נרתם לפרויקט החשוב ויצא במיזם לאומי משותף עם מד"א להצבת 600 עמדות החייאה בהיקף השקעה של כ-5 מיליון שקלים. העמדות יותקנו מחוץ לעמדות מפעל הפיס ויהיו נגישות לציבור גם כשהדוכן סגור. תחזוקת המכשירים, תפעולם ותקינותם תהיה באחריות הבלעדית של מד"א.